Протягом другого кварталу 2010 року діяльність Проекту СВА оцінювали дві незалежні моніторингові місії.
Місія ЄС з моніторингу: Моніторинг діяльності Проекту був проведений Представництвом ЄС протягом 1-8 квітня 2010 року. Експерт переглянула докуменцію Проекту та відвідала регіони. За результатами оцінки, важливість Проекту, якість моделі, та можливі перспективи були оцінені на «відмінно», в той час як ефективність впровадження, ефективність та потенціал сталості отримали оцінку «добре».
Нижче наведені ключові висновки місії:
- Якість впровадження: Завдяки гнучкому підходу Проект подолав відставання на початку діяльності та наслідки фінансової кризи; є успішним у досягненні поставлених цілей. Передача завершених об’єктів на баланс власника, встановлення механізму сталості та якісні аспекти мають стати центральними в майбутньому
- Інституційна ефективність: Ресурсні центри громад відіграють важливу роль в мобілізації як місцевих громад так і місцевої влади, в реалізації важливих елементів сталого місцевого розвитку (зокрема спільного прийняття рішень, планування «знизу вгору», відновлення комунальної інфраструктури). Однак, ресурсним центрам та органам влади не вистачає потужностей, а отже, мають бути проведені тренінги для їх розбудови.
- Можливі перспективи: Проект продемонстрував здатність створювати сприятливе середовищє для довгострокового соціально-економічного розвитку на місцевому рівні по всій Україні. Місцеві громади та місцеві органи влади підтримують Проект у всіх областях. Серед позитивних наслідків впровадження Проекту є включення механізму партнерських відносин як елементу політики місцевого самоврядування та усвідомлення можливостей для громад.
- Потенціал сталості: Заснування інституційної структури на місцевому рівні заснованої на відчутті власності, що виходить з результатів проекту; підтримка мікропроекту, що базується на механізмі співфінансування від громади та загальних ресурсів; ідея регіонального розвитку та проведення тренінгів для членів громади,а також представників місцевої/регіональної влади є сильним потенціалом для стабільного розвитку на місцевому рівні Однак, ОГ потребують додаткових тренінгів з фінансових процедур та розвитку навичок фандрейзінгу.
- Ефективність Проекту: Серед успіхів Проекту були названі прозорість процедур, контроль за якістю, залученість громад та сильна тренінгова підготовка. В той же час негнучкість щодо внесення змін до затверджених мікро-проектів, затримка у фінансуванні та наявність максимального розміру гранту були відмічені як недоліки Проекту.
- Ефективність залучення мешканців: Основними позитивними факторами тут були відмічені підвищення рівня довіри та кооперації між мешканцями громад. Таке підвищення стало можливим завдяки тому, що організації громад несуть відповідальність за реалізацію своїх мікро-проектів. Місія відмітила також потенціал для збільшення можливостей ПРООН щодо поширення досвіду Проекту МРГ по всій території України
- Ефективність надання послуг: Проект продемонстрував зміни у наданні послуг в плані зменшення їх вартості.
Питання сталості: Методи, що застосовуються місцевою владою для впровадження методології Проекту МРГ та його планів як щодо встановлення дієвого механізму підтримки уже завершених мікропроектів, так і проведення тренінгів для представників місцевої та обласної влади, представляють собою великі можливості для стійкого розвитку зусиль на місцевому рівні. Певні труднощі створюють високий ступінь ротації посадовців.
