Community Based Approach to Local Development
Friday, 24 April 2009

Перша кримська громада завершила власний мікро-проект «Ремонт та облаштування амбулаторії»

23 квiтня 2009 року у с. Красна Поляна Красногвардiського району АР Крим відбулось урочисте відкриття першого проекту місцевої громади, здійсненого в рамках всеукраїнського спільного Проекту ЄС та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Проект громади - це відремонтована та наново оснащена амбулаторія, його громада виконала за допомоги від місцевого бюджету, а також від Проекту «Місцевий розвиток». На урочисте відкриття амбулаторії громада запросила представників місцевих органів влади, Верховной Ради АР Крим, Секретаріату Кабінету міністрів України та керівників Проекту від Програми розвитку ООН.

Гості були вражені активністю громади, яка з ентузіазмом розповідала про свої найперші кроки у самоорганізації, про підготовку та реалізацію проекту. Як і багато інших сільських громад, мешканці с.Красна Поляна мали чимало проблем: жахливий стан місцевої амбулаторії, відсутність дитячого садочка, проблеми зі зрошенням присадибних ділянок, при тому, що зовсім неподалік пролягає Дніпровський канал. «Ми вирішили, що потрібно самим щось із цим робити, бо чекати допомоги можна ще довго», почав свою розповідь обраний голова місцевої громади Борис Загірний, - «Тому ми зібрались на сход села, вирішили об’єднатись у громаду і, нарешті, вирішити одну проблему за іншою». Мешканці проголосували за ремонт амбулаторії як за першочергову для вирішення проблему, почали збирати власні кошти і звернулись за допомогою до сільського голови та Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду».

Співробітники Проекту допоміг об’єднатись та провів для громади ряд тренінгів по організаційній фінансовій діяльності, підготовки проектної пропозиції та виконанню проекту. Це стало важливим фактором, що посприяв становленню та зрілості організації. Голова функціональної групи, що безпосередньо опікувалась виконанням проекту, розповіла. що найбільшою перешкодою на самому початку була зневіра і пасивність людей. «Було дуже важко переконати людей, щоб вони повірили в свої сили, і що нам по силам здійснити такий проект. Зібрали перші кошти, і почали їх вкладати. Люди зрозуміли, що багато чого залежить від їх особистої участі і почали з ентузіазмом працювати Наприклад, чоловіки після роботи їздили купляли і стелили лінолеум, мешканці самі зробили асфальтову доріжку перед входом у амбулаторію. Всього вклад нашої громади склав більше 12 тис.грн».

  

Сільський голова підтримав ініціативу громади та забезпечив близько 70% фінансування з сільського бюджету на ремонт та обладнання амбулаторії. Із районного бюджету також надійшло 35 тис.грн.

Кошти від Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» були виділені в розмірі близько 45 тис.грн. і були використані на закупівлю медичного обладнання та частково на ремонт.

Працівники амбулаторії з гордістю демонстрували відремонтовані кабінети та нове обладнання, яке має забезпечити швидше та якісніше надання медичних послуг населенню 8 сіл, що входять до Петрівської сільради. Наприклад, у амбулаторії тепер можна терміново зробити усі необхідні аналізи та звернутись до фахівців районної лікарні лише за діагнозом та рекомендаціями.

 

Головний лікар Красногвардійської районної лікарні Микола Вохмінцев відмітив: «Ця амбулаторія була просто в жахливому стані: тут було холодно, темно, сиро. Люди замерзали тут за лічені хвилини! Ми дуже вдячні медичному персоналу, який залишився працювати, адже багато лікарів позвільнялись і зараз ми маємо відчутну проблему з браком кадрів. Але маємо надію, що тепер буде чимало бажаючих працювати у такій зразковій амбулаторії, як ми зараз маємо, до того ж сільський голова обіцяє сприяти, щоб заробітна плата також була достойною».

Здійснивши такий важливий проект, громада «Відродження» не збирається зупинятись на досягнутому. На нещодавніх зборах мешканці обговорили наступні пріоритети з розвитку села. Голоси розділились між відновленням дитячого садочка та встановленням системи зрошення. Тож громад вирішила зібрати та підрахувати голоси у письмовій формі.  

Скарбник організації Валентина Ісупова розповіла про те, що громада вирішила здавати щомісяця по 3 гривні, тепер по завершенні ремонту амбулаторії громада продовжуватиме підтримувати амбулаторію зі своїх внесків: із 3 гривень, які здає кожен член громади щомісяця, по 50 копійок ітиме на так званий фонд амбулаторії, з якого закуповуватимуться необхідні медикаменти, обладнання, канцелярські товари для медичний працівників.

Успішний приклад самоорганізації громади та ефективної співпраці з місцевими органами влади/самоврядування надихає інші 4 пілотні громади Красногвардійського району.