Community Based Approach to Local Development
Thursday, 18 March 2010

ЄС, ПРООН відзначають здобутки громад південно-східних регіонів та зобов’язуються продовжувати підтримку місцевого розвитку, орієнтованого на громади в Україні

news_22_03_10.jpgПредставники п’яти сільських громадських організацій із Дніпропетровської, Запорізької, Луганської, Миколаївської та Харківської областей презентували результати впровадження місцевих ініціатив з покращення умов проживання на селі, які стали можливими завдяки фінансовій підтримці Європейського Союзу та Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй.


На міжрегіональній конференції «Ініціатива громад в дії: місцевий розвиток за сприяння ЄС та ПРООН», яка відкрилася в приміщенні Запорізької обласної державної адміністрації, були проаналізовані проміжні підсумки діяльності в Україні спільного проекту ЄСПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Метою конференції в Запоріжжі є представлення досвіду в цьому проекті сільських громад південно-східних регіонів.


Починаючи з грудня 2007 року проект працює з більш ніж тисячею місцевих громад по всій Україні для забезпечення сталого розвитку сільських територій шляхом впровадження ініціатив з самоврядування та відродження громад для реального покращення рівня їх життя на місцевому рівні.


Європейський Союз та Програма розвитку ООН в Україні займаються місцевим розвитком, орієнтованим на громади в Україні впродовж багатьох років.  Важливим компонентом підходу, що базується на місцевому розвитку за активної участі громадян, є те, що ми намагаємося значним чином поліпшити вміння та здатність місцевих громад та місцевого керівництва задля сприяння формування в них почуття само-уповноваження.


У своїй діяльності експерти Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» намагаються змінити світогляд людей, щодо оплати за комунальні послуги, які вони отримують, а також щодо їх участі у підтримці соціальної та комунальної інфраструктур. Їх безпосереднє залучення до процесів місцевого розвитку сприяє розвиткові відчуття відповідальності та приналежності щодо інфраструктур та системи надання послуг.


Саме це набуває неабиякого значення, особливо, з огляду на історичний контекст в Україні, коли внаслідок спадщини, залишеної після багатолітнього централізованого комуністичного правління в минулому, необхідним є те, щоб люди змогли побороти глибоко вкорінене почуття залежності від органів влади. Але замість цього зрозуміли наскільки більше вони можуть насправді досягти шляхом само-уповноваження, само-організації, само-мобілізації.


Досягнення Запорізької області у розвиткові громад спільно з проектом «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» було представлено на прикладі досвіду громади села Владівка, де у дитячому садочку було запроваджено енергоощадні технології - замінено 40 вікон та дверей. Також, громада «Відродження» села Підгірне Новомиколаївського району вже отримала від проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» два грошових перекази (транші) (на суму 70 тис 175 грн.) для проведення ремонту у місцевій школі. За допомоги проекту громада також змогла придбати та встановити нові пластикові вікна.


В презентації досягнень запорізьких місцевих громад взяли участь Заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Сін та Заступник голови Запорізької обласної ради ЛеонідАнісімов. Від імені Уряду України в конференції в Запоріжжі взяла участь представник управління регіональної політики Секретаріату Кабінету міністрів України Оксана Ветлинська.


"Найголовнішим результатом нашої співпраці з Проектом - є те, що ми зробили певний крок в напрямку того, щоб психологію відповідальності перенсти на рівень місцевих громад. Сорок громад, які беруть участь в реалізації цього Проекту в нашій області - це найбільш відповідальні, найбільш ефективні громадяни. Важливість конференції полягає в тому, щоб обмінятися досвідом та не зупинятися на досягнутому," сказав Олександр Сін.


За словами заступника голови Запорізької облдержадміністрації одним з наслідків впровадження Проекту є намір створити спеціальний Обласний Фонд сприяння громадським ініціативам.


Досвід сільських громад Дніпропетровської області представили активісти Привовчанської сільської громади, які створили у себе благодійну організацію «Добробут». Проект ЄС/ПРООН „Місцевий розвиток орієнтований на громаду” профінансував для «Добробуту» 50% вартості мікропроекту (68 тис 415 грн) для заміни  вікон  і  дверей  у дитячому  садку «Ромашка», який побудований в 1972 р. Будівля розрахована на 120 малюків. Наразі кошти перераховані повністю і роботи завершено.


Про результати допомоги ЄС і ПРООН в Харківській області розповіли представники громадської організації "Муніципальне агентство економічного розвитку Сахновщини", яке було засноване у селищі Сахновщина в 2004 р. Їхній мікро-проект «Створення місць для збору побутових відходів в смт. Сахновщина», профінансований проектом ЄС/ПРООН „Місцевий розвиток орієнтований на громаду», допоміг 9-тисячному селищу вирішити питання збору та вивозу сміття з приватного сектору.


У Миколаївській області проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» допоміг асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків «Вогник №2» в селі Мартинівське Вознесенського району. Спільними зусиллями громади, місцевої влади та за фінансової підтримки вищазгаданого проекту ЄСПРООН на території колишнього військового містечка було відремонтовано внутрішні водопровідні та каналізаційні мережі п’ятиповерхових будинків №27 та №28.


Керівництво проекту від Європейського Союзу, а саме керівник відділу програм допомоги Представництва ЄС в Україні Клаудія Фішер, та директор ПРООН в Україні Рікарда Рігер позитивно оцінили результати співпраці з сільськими громадами Півдня і Сходу України, та наголосили на загальнонаціональній важливості проекту «Місцевий розвиток орієнтований на громаду».


"Орієнтація на місцеві громади посилює українські громадські організації для вирішення проблем на місцях. Цей підхід є дуже важливим для Європейського Союзу, що підтверджено значним внеском у розмірі 12 млн. євро в цей проект. Фінансування з боку Євросоюзу допомогло людям по всій Україні покращити свої повсякденне життя через удосконалення місцевої інфраструктури" - заявила керівник відділу програм допомоги Представництва ЄС в Україні Клаудія Фішер.


Досвід проекту «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» демонструє, що місцеві мешканці спільно з місцевою владою дбають про місцевий розвиток, використовують місцеві ресурси та слідують за визначеним планом дій для забезпечення розвитку і процвітання.


В контексті політичного розвитку України цей підхід, що використовує Проект, також сприяє зміцненню демократичної підзвітності. Ми бачимо як місцеві керівники тримають відповідальність за свої обіцянки перед народом. Разом з тим, громадяни краще розуміють завдання свого керівництва та можуть краще оцінити якості вмілого керівництва, що зрештою допомагає їм під час демократичного виборчого процесу” - заявила директор ПРООН в Україні Рікарда Рігер.


Представники Європейського Союзу та Програми розвитку ООН під час конференції зазначили, що дуже важливим є те, що їх партнери, а саме місцеві громади та місцеві адміністрації, надають надзвичайно суттєву підтримку реалізації цих ініціатив. Досить часто 45%, а часто і більша частина матеріальних внесків у виконання проектів за участі місцевих громад насправді надходить від місцевих адміністрацій.


Це є значним елементом розвитку самоврядування в Україні, оскільки мешканці пересвідчуються в тому, що на місцевому рівні їх органи влади/самоврядування можуть компетентно та ефективно надавати послуги населенню. Виконувати дані їм обіцянки та відчутно покращувати своєю діяльністю життя місцевої громади.


Довідка:

Проект ЄСПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» триватиме до лютого 2011 року. Ініціатива фінансується Європейською Комісією в рамках програми  технічної допомоги ЄС та спів-фінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні, за підтримки Уряду України та у партнерстві з місцевими органами влади / самоврядування. Бюджет проекту складає €13,3 млн., з яких 90% складає внесок ЄС, 10% – внесок ПРООН.


Проект підтримує співпрацю громад з обласними, районними та місцевими органами влади за допомогою розвитку та реалізації багатостороннього партнерства між громадами та місцевою владою, приватним сектором та міжнародними донорськими організаціями, внаслідок якого разом створюються передумови до відчутного покращення якості життя на селі.