Community Based Approach to Local Development
Wednesday, 19 November 2008

Міжнародні донори підтримують взаємодію місцевої влади та громад та відзначають успішні результати партнерства в Криму

Делегація іноземних партнерів та донорів прибула із дводенним візитом до Криму. Учасники візиту, серед яких представники Європейської Комісії, урядів Нідерландів, Швеції, Туреччини, Великої Британії та Сполучених Штатів Америки зустрінуться із урядовими партнерами та місцевою владою АР Крим, представниками територіальних громад та їх організацій, та експертами, які працюють в рамках Програми інтеграції та розвитку Криму.
 
Загальною метою візиту є обговорення досягнутих результатів та визначення довготривалих, сталих та ефективних рішень соціальних та економічних проблем загального людського розвитку, які відчуває багатоетнічне населення Криму.

Трохи раніше сьогодні делегація зустрілася із Спікером Верховної Ради Криму Анатолієм Гриценком та членами Ради Міністрів Криму.

Після 14 років співробітництва із Програмою розвитку ООН, 14 регіонів Криму було підтримано під час втілення їх місцевих сталих проектів з розвитку, що разом становить фінансову допомогу у 34 млн. дол. США, в той час як близько 200 тис. громадян безпосередньо відчули позитивний вплив громадських ініціатив, зазначив Постійний представник Програми розвитку ООН в Україні Френсіс О’Доннелл.
  
Як сказав Гриценко, Програма інтеграції та розвитку Криму ПРООН в останні роки інтенсивно співпрацює із урядом Автономної Республіки Крим, особливо із місцевим урядом. Ця співпраця підвищує ефективність під час вибору та втілення проектів, які є соціально важливими для Кримської громади.
 
«Ми добре знайомі із новою стратегією Програми інтеграції та розвитку Криму (ПРІК) до 2010 року, яка повністю співпадає із пріоритетами уряду Криму. На цій стадії розвитку Криму необхідно, щоб успішні моделі розвитку відтворювалися у сільських районах Автономної республіки, незважаючи на велику кількість проектів, що втілюються Програмою розвитку та інтеграції Криму ПРООН», сказав він.

У період з 2004 по 2008 роки ПРІК підтримала 490 місцевих проектів розвитку на загальну сумму 13 558 500 млн. дол. США, із яких 5 361 726 млн. дол. були внеском ПРІК, а 8 218 207 млн. дол США внеском місцевих партнерів.


У 2008 році проекти ПРІК підтримали 27 сіл та 12 регіонів Криму. Загалом було втілено 29 проектів у сферах ефективного управління, освіти, місцевого економічного розвитку та стратегічного планування.
 
Під час зустрічі учасники погодилися, що однією з основних переваг Криму є його етнічне та культурне різноманіття. Визнаючи необхідність диверсифікації у сфері туризму в регіоні, було погоджено підтримати концепцію надання більше можливостей сільським громадам у розвитку бізнес-моделей для зеленого та етно туризму. 35% бенефіціарів є раніше депортовані групи населення.
 
Гриценко сказав, що влада республіки готова інтегрувати досвід, отриманий від ПРООН ПРІК у плани стратегічного розвитку Автономної республіки Крим.

«Ми віримо, що основним результатом нашої співпраці є об’єднання зусиль людей із різною етнічною приналежністю задля загальних людських цінностей, таким чином зміцнюючи мир та міжетнічну гармонію на півострові», сказав він.


В кінці, як заявив Гриценко, влада Криму розгляне можливість започаткування Агентства регіонального розвитку Криму, яке могло б взяти на себе роль та функції, що наразі виконуються ПРІК по закінченню програми.


Під час офіційної зустрічі Френсіс О’Доннелл позитивно оцінив довготривалу та плідну співпрацю між ПРООН та її регіональними партнерами у Криму. Як сказав О’Доннелл, Програма інтеграції та розвитку Криму ПРООН «тепер не лише програма ПРООН, але й Програма народу Криму».

«Коли ми дивимося на фінансову статистику, більшість фінансування насправді надається Урядом Криму та місцевими громадами, яких підтримує ПРІК. Усі донорські внески навіть не досягають обсягів, які надають українські партнери. Таким чином, майбутнє програми знаходиться у ваших руках, тому що ця програма більше ваша, ніж наша», сказав О’Доннелл.

Постійний представник ПРООН в Україні повністю підтримав ідею влади Криму про створення Агентства регіонального розвитку Криму, що стане наступником ПРІК. «Саме у цьому напрямку нам потрібно працювати», додав він.


У той самий час, Лаура Гараняні, Голова управління програм допомоги Україні Делегації Європейської Комісії в Україні, назвала ідею створення агентства регіонального розвитку «чудовим кроком».
 
«Ми віримо, що ідея створення Агентства регіонального розвитку, про яку ви оголосили є чудовим кроком. Таке Агентство може стати платформою не лише для залучення донорського фінансування, але, що важливіше, інвестицій», сказала вона.

В кінці, Гараняні підтвердила готовність ЄК допомогти Уряду Криму долучитися до європейського досвіду, шляхом організації навчальних поїздок, щоб побачити, як досвід ЄС міг би бути застосований у створенні схожої установи у Криму.
 
Крім того, сьогодні фінансова підтримка ЄС сталого соціального та економічного розвитку активно пропагується у 22 муніципалітетах по всій Україні, чотирьох громадах Чорнобильського регіону, Автономній республіці Крим та всіх регіонах України, зокрема, в рамках проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». 


Підхід місцевого розвитку на основі громади наразі використовується у всіх місцевих проектах, що проходять за підтримки ПРООН на місцевому рівні.

Він довів свою ефективність як у місті так і у сільській місцевості, і також виявився надзвичайно успішним у мобілізації громад для покращення умов проживання та комунальної інфраструктури, вирішення проблем освітнього сектору, скорочення безробіття та покращення якості надання соціальних послуг.