Community Based Approach to Local Development
Thursday, 03 June 2010

ХМЕЛЬНИЧЧИНА: ГРОМАДА РЕКОНСТРУЮВАЛА ДИТЯЧИЙ САДОК

news2.jpg1 червня справжній подарунок для дітлахів села Голенищево, що на Летичівщині, зробили дорослі. Цього дня в населеному пункті було введено в експлуатацію реконструйований дитячий садок. В урочистій події взяли участь керуючий справами виконавчого апарату Хмельницької облради Світлана Горнишева, голова Летичівської районної ради Микола Крутоуз, асистент з розвитку громад Проекту ЄС/ПРООН Вячеслав Третяк, громада села.
Дана подія стала можливою завдяки реалізації в Голенищеві спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Тристоронню угоду було підписано ще у травні 2008 року між організаторами Проекту, Хмельницькою обласною радою та облдержадміністрацією. Відтоді в області для участі в Проекті було відібрано вісім районів. У кожному районі на конкурсній основі було відібрано 5 мікропроектів для фінансування. Мікропроекти громад співфінансувались Проектом (50%, до 50.000 грн), місцевим бюджетом (45%) та громадою (5%). Громади визначили пріоритетні проблеми та запропонували для фінансування один проект з покращення умов проживання.
Ось і в селі Голенищево було створено громадську організацію «Журавлик», яка і зайнялась реалізацією свого мікропроекту. За словами голови ГО Тетяни Качанюк, вирішено було встановити у місцевому дитячому садочку опалення, водопостачання та каналізацію. На все це селяни витратили понад сім тисяч гривень власних коштів, ще майже 66 тисяч гривень виділив районний бюджет, а більше 73 тисяч – це кошти Євросоюзу.
Світлана Горнишева подякувала представникам Проекту за допомогу у його реалізації, громаді – за небайдужість та активну участь у житті свого населеного пункту.
«Сьогодні уже на конкретному прикладі ми бачимо, як багато можуть зробити мешканці села для свого населеного пункту, - сказала Світлана Михайлівна. - Я хочу в першу чергу подякувати громаді села за її соціальну активність, за колективну реалізацію проектів, які покращують життя всіх мешканців території.»
Потреба у реконструкції приміщення назріла уже давно. Будівля Голенищівського дитячого садочка побудована у 1976 році. Площа садочка – 227кв.метрів, і складається з 13 кімнат. Протягом десяти років дитсадок не функціонував, що вивело з ладу систему опалення, водопостачання та каналізації.
У 2008 році за рахунок коштів сільського бюджету було встановлено 18 металопластикових вікон та вхідні двері, замінено покриття підлоги у деяких кімнатах, відремонтовано покрівлю. Закуплені меблі, матраци, кухонні електричні плити, набори постільної білизни. Власними силами батьків повністю огороджено територію садочка.
Наразі в селі нараховується понад три десятки дітей дошкільного віку.

Довідка.
Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» було започатковано у вересні 2007 року. Мета Проекту– сприяти сталому соціально-економічному розвитку на місцевому рівні через підтримку та співфінансування громадських ініціатив в областях України та АР Крим.
Пріоритетними сферами для громадських ініціатив стали: охорона здоров’я (підтримка мережі фельдшерсько-акушерських пунктів); енергетика (енергозберігаючі заходи, збільшення використання відновних джерел енергії, тощо); навколишнє середовище (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів тощо); комунальне водопостачання; комунальний транспорт (подолання ізольованості в сільській місцевості).
Ініціатива фінансується Європейською комісією в рамках програми технічної допомоги ЄС та співфінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні за підтримки Уряду України. Бюджет проекту складає 13,3 млн. євро. Орієнтовна кількість коштів на фінансування проектів громад кожної області становить 400 тис. дол