Community Based Approach to Local Development
Tuesday, 15 December 2009

НОВИНИ З ХАРКІВЩИНИ: ЗАВЕРШЕНО ПЕРШІ ПРОЕКТИ ГРОМАД ПО РЕМОНТУ ШКІЛ

22 грудня 2009 року в Нововодолазькому районі відбудеться відкриття відремонтованих шкіл у с.Федорівка та с.Мелихівка. Унікальною особливістю ремонтних робіт по цих школах є те, що роботи проводились за співфінансуванням Проекту ЄС/Програми Розвитку ООН, громадські кошти та кошти місцевих бюджетів. А планували роботи та контролювали їх виконання місцеві громадські організації.

Це, поки не дуже звичне для України партнерство, стало можливим завдяки Проекту Європейського Союзу та Програмі розвитку ООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», який надав громадам необхідні знання та профінансував 50% вартості проектів громад, перерахувавши відповідні кошти на їх рахунки. Кожна громада на загальних зборах сама обирала найболючіші проблеми, та визначала, які роботи потрібно виконати для їх вирішення. Також громада повинна була вкласти 5% вартості свого проекту, а 45% коштів надали сільські, районні бюджети. Також кошти в проекти вкладали місцеві підприємці-меценати. Таким чином, проект громади реалізовувався спільними зусиллями влади, громади, бізнесу та міжнародних донорів.

            Недивно, що багато громад у своїх пріоритетах обрали енергозбереження – енергоносії дорожчають з кожним роком, тому опалювати вулицю - занадто дороге задоволення. Інша закономірність – багато громад обрали пріоритетними проблемами ремонт шкільних приміщень. На багатьох громадських зібраннях люди говорили: «Поки існує школа, існує і наше село!». Не стали виключенням і Федорівська та Мелихівська громади.

            Федорівська школа була побудована ще у 1914 році Земською управою. Вже у ті часи люди знали ціну теплу. Стіни школи було побудовано на совість, товщиною в декілька цеглин. Окрім чудового енергозбереження, завдяки цьому будівля простояла до наших часів та простоїть ще не менше! Але вікна час не пощадив, тому великою проблемою стали протяги, які не сприяли не тільки енергозбереженню, але й збереженню здоров’я учнів. Тому громада вирішила замінити усі 19 вікон сільської школи на сучасні енергозберігаючі і успішно реалізувала свій перший проект «Енергозберігаючі заходи в школі с.Федорівка» вартістю 57 тис. грн.

            Проект Мелихівської громади - «Енергозберігаючі заходи в школі с.Мелихівка» - відрізняється більшою вартістю (біля 136 тис. грн..), та має свої особливості. Для вчителів та школярів Мелихівської ЗОШ теплі класи взагалі були недосяжною розкішшю через аварійний стан системи опалення. Проект ЄС/ПРООН прийшов у Мелихівську громаду у лютому 2009 року, і громада проводила збори у приміщенні школи. Таким чином, і координатори проекту наочно відчули цю проблему шкільної громади. Збори проходили у приміщенні школи… у верхньому одязі. Нотувати виступаючих було важко, мерзли руки. А школярі при такій температурі писали, ходили на уроки фізкультури, перевдягались у роздягальні спортзалу... Недивно, що пріоритетною проблемою в Мелихівці стала заміна системи опалення.

Успішність громади вимірюється її справами. Тому дуже приємно, що перші холоди 2009 року шкільна громада зустрічає в теплих класах. А якість роботи громадської організації можна виміряти у градусах Цельсія.

Громадам с.Мелихівка та с.Федорівка є про що розказати і є, що показати. Незважаючи на брак коштів та вільного часу вони роблять велике діло і роблять його не зважаючи на зовнішні обставини. Проект Європейського союзу та Програми Розвитку Організації Об’єднаних Націй лише надає громадам можливість реалізувати свій Проект. Скористатися цією можливістю, або чекати кращих часів – вільний вибір кожної громади.

За докладнішою інформацією про хід реалізації проекту в Харківській області, будь ласка, звертайтесь до

 

Олександра Комаровського Тел: 8-066-766-66-54 E-mail: oleksandr.komarovsky@undp.org.ua

В’ячеслава Гусєва тел: 8-067-986-16-08, E-mail: Vyacheslav.gusev@undp.org.ua