Community Based Approach to Local Development
Friday, 16 October 2009

ПРООН, ЄС підтримують взаємодію місцевої влади та громад, відзначають успішні результати партнерства в 400 сільських громадах по цілій Україні

steeling_com.jpgКиїв, 15 жовтня 2009 року - За два роки після започаткування спільного проекту Європейського Союзу та Програми розвитку ООН (ПРООН) «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», більше 400 сільських громад вже отримали підтримку в реалізації власних проектів щодо місцевого сталого розвитку на загальну суму більше 80 млн. грн., та близько 470 тис. осіб отримали користь від громадських ініціатив. Діяльність проекту поширилася на всю територію країни.

Результати другого року роботи Проект представив на засіданні Координаційної ради Проекту, що відбулось 15 жовтня 2009 року у представництві Європейської комісії в Україні за участі представників ключових міністерств та парламентських комітетів, а також національних асоціацій місцевий органів влади. Головуючи на засіданні, Представник Програми розвитку ООН в Україні Олів’є Адам, відмітив важливе місце Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» в діяльності ООН в Україні: «Головна мета нашої діяльності - досягнення Цілей розвитку тисячоліття, і покращення життя громад є ключовим на цьому шляху. Найважливіше - що Проекту вдається залучати самих мешканців до визначення і вирішення місцевих проблем». 

Працюючи з 1000 сільських громадами, Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» робить безпосередній внесок у забезпечення сталого розвитку країни сільських територій шляхом впровадження ініціатив з само-уповноваження та відродження громад для реального покращення рівня їх життя на місцевому рівні. Також, Проект підтримує співпрацю громад з обласними, районними та місцевими органами влади за допомогою розвитку та реалізації багатостороннього партнерства між громадами та місцевою владою, приватним сектором та міжнародними донорськими організаціями, внаслідок якого ми разом створюємо відчутну покращення якості життя на селі.

Головні досягнення Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» за останній рік:

-           Завершено укладання партнерства з 24 областями та АРК, 200 районами та 1000 сільрад, активізовано та залучено до співпраці 1000 місцевих громад. Таким чином, більше 200 000 домогосподарств (близько 275 000 мешканців сільських територій) активно включились в проектну роботу з метою поліпшення власних умов проживання.

-           Для громад та представників органів місцевої влади експерти Проекту провели більше 650 навчальних семінарів, на яких громади навчили, (а) як створити та керувати діяльністю своєї організації, (б) як планувати та виконувати плани розвитку власного села спільно з місцевими органами влади, (в) як підготувати та реалізувати проект громади. У цих семінарах взяли участь близько 12 тис. сільських активістів та 3 600 працівників сільрад, що допомагають громадам у реалізації їх ініціатив. 

-           Із 1000 громад, 643 вже підготували проектні пропозиції, із них 404 проектів вже затверджені. Ще близько 500 організацій готують до затвердження проектну документацію. Очікується, що усі 1000 проектів громад будуть реалізовані до кінця 2010 року. Голосуванням на загальних зборах громади самі обирали пріоритети для проектів. Із затверджених проектів: 55% громад працюють над запровадженням енергозберігаючих заходів у сільських школах, дитячих садочках та медичних закладах, 21% - ремонту амбулаторій/ФАПів та закупівлі медичного обладнання; 17% громад працює над проведенням або ремонтом системи водопостачання; 6% проектів - закупівля шкільного автобусу. Середня вартість проекту громади - 144 тис. грн. На жовтень 2009 завершено 15 проектів громад.

-           На фінансування 404 затверджених ініціатив громад Проект МРГ виділив близько 26 млн.грн. Місцеві бюджети (сільський, районний, обласний) підтримали активні громади, виділивши також близько 26 млн.грн. Громади також вкладають частку коштів у власний проект (більше 4,5 млн.грн.), а також залучають місцевих спонсорів (близько 1млн.грн.).

Досвід свого регіону та враження від співпраці з проектом представив Голова Полтавської облдержадміністрації Валерій Асадчев. «За два роки роботи Проекту в області ми вже бачимо вражаючі результати, які полягають і вирішенні численних проблем на селі, і в пробудженні наших сільських громад, які беруть своє майбутнє в свої руки». На Полтавщині вже затверджено 23 проектів громад, більшість з яких вирішують проблему водопостачання. Для до-фінансування ініціатив громад рішенням двадцятої позачергової сесії облради затверджена «Цільова програма впровадження області проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» на 2009-2010 роки».

Учасники засідання зауважили важливість діяльності такого Проекту в Україні і запропонували шляхи координації зусиль і ресурсів для досягнення спільної мети уряду і донорів - місцевого розвитку в Україні. Координаційна рада також узгодила бачення і плани на третій рік діяльності Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду»: завершити заплановані 1000 проектів громад та мобілізувати додаткові ресурси для продовження і поширення діяльності Проекту на інші сільські громади.

За докладнішою інформацією про Проект, будь ласка, звертайтесь до Ганни Яцюк, Спеціаліста з моніторингу та інформування. Тел./факс: (+380 44) 208-3618, (067) 717-70-22. E-mail: ganna.yatsyuk@undp.org.ua