Community Based Approach to Local Development
Wednesday, 03 March 2010

ЧЕРКАЩИНИ ПІДВОДЯТЬ ПІДСУМКИ ТА ПЛАНУЮТЬ ПОДАЛЬШІ ДІЇ ЗАДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ УСПІШНОГО ВПРОВАДЖЕННЯ ПРОЕКТУ НА ТЕРЕНАХ ОБЛАСТІ

3 березня 2010 року в Черкаській області відбулося четверте засідання обласної координаційної ради Проекту ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Засідання координаційної ради проходило за головуванням голови обласної ради Володимира Греся.

Звертаючись до учасників засідання Володимир Анатолійович, зокрема, відзначив, що реалізацію Міжнародного проекту було започатковано на Черкащині 28 серпня 2008 року укладанням тристоронньої угоди про партнерство між Черкаською обласною радою, облдержадміністрацією та Програмою розвитку Організації Об’єднаних Націй «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Метою проекту є поліпшення базової місцевої інфраструктури у сфері охорони здоров’я, енергетиці, комунальному водопостачанні та транспорті, охороні навколишнього середовища.
Основними підходами в здійсненні Проекту є застосування принципів місцевого самоврядування, забезпечення прав людини на гідне життя. 

Голова обласної ради підкреслив, що вже у листопаді 2008 року проект стартував у всіх відібраних 8 районах Черкащини, а за наступний місяць було визначено всі громади – учасники проекту. Незважаючи на те, що Черкащина розпочала співпрацю з ПРООН у рамках даного проекту однією з останніх в Україні (через півтора року після його старту в Україні), завдяки координації та чіткості дій до кінця 2009 року організаціями громад підготовлено, а Київським комітетом з оцінки пропозицій затверджено усі 40 мікропроектів громад-учасниць. 

Голова обласної ради відзначив, що загальний бюджет всіх мікропроектів склав майже 5,2 млн. грн. Понад 360 тисяч гривень цієї суми становить внесок організацій громад. 
Володимир Анатолійович схвально оцінив той факт, що одними з перших до підтримки Проекту долучилися депутати обласної ради, схваливши в серпні минулого року обласну цільову програму «Впровадження в Черкаській області проекту ЄС та Програми розвитку ООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» на 2009 – 2010 роки». Цільова програма передбачила підтримку Проекту у сумі 270 тис. грн. шляхом надання субвенції з обласного бюджету районним бюджетам у розмірі 10 відсотків від 45-відсоткового внеску районних та сільських бюджетів.

В основному, ці кошти спрямовано на виконання ремонтних робіт та закупівлю медичного обладнання для ФАПів та амбулаторій (20 мікропроектів); впровадження енергозберігаючих технологій у школах і дитячих садочках (11 мікропроектів) та в Центрах розвитку громади (3 мікропроекти); освітлення вулиць, ремонт водопроводів (6 мікропроектів).

Підсумовуючи свій виступ Володимир Гресь зауважив, що в цілому реалізація Проекту від узгоджувальної стадії перейшла до практичної. Так, на сьогодні усі 40 громад вже отримали перші транші коштів, а 14 із них, які вже використали ці кошти та успішно відзвітувалися перед ПРООН про їх використання вже отримали й другий транш.
Голова обласної ради відмітив, що Чигиринський, Звенигородський, Уманський та Городищенський райони в числі тих, які першими найбільш активно включилися в реалізацію Проекту.

Оцінивши досягнення черкащан, ПРООН виділив ще 9 додаткових грантів для успішних громад. З цієї квоти 3 гранти запропоновано саме чигиринцям – громадам міста Чигирин та сіл Вершаці й Боровиця.

– Переконаний, що нинішній Проект стане ще одним кроком, який наблизить нас до європейської спільноти, а жителям наших сіл допоможе вирішити важливі проблеми, – сказав Володимир Гресь. Він також додав, що місцеві громади, які спробували себе в ролі першопрохідців в освоєнні європейських грантових програм тепер впевненіше робитимуть наступні кроки беручи участь у нових подібних програмах.
Координатор Проекту в Черкаській області, асистент з розвитку громади Наталія Белюкіна, представник облдержадміністрації, відповідальний за реалізацію проекту в області Майя Кулик та представники районних рад детально проаналізували хід виконання Проекту в кожному з 8 районів області. 
Йшлося, зокрема, й про той великий обсяг інформаційно-роз’яснювальної та організаційної роботи, яка супроводжує реалізацію Проекту. Було проведено 8 презентаційних районних семінарів. Так, скажімо, лише в грудні 2008 та січні 2009 року Черкаський обласний підрозділ впровадження проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» провів 40 семінарів- презентацій у відібраних сільських громадах. Наталія Белюкіна та представники районної влади зустрічалися з активістами сільських громад, представниками депутатського корпусу, виконкому сільських рад, відібраних для участі в Проекті.
Учасники зустрічей виявляли велику зацікавленість та готовність працювати. Серед питань які найбільше хвилювали людей – чи зможе влада виконати взяті на себе фінансові зобов’язання, чи дозволить інфляція виконати проект та інші. Але в усіх громадах люди висловлювали щиру подяку міжнародній спільноті за підтримку українського села та гарантували зробити все необхідне для успішної реалізації Проекту. 
Координатори проекту Наталя Белюкіна та Ганна Бабкова проводити спеціальні тренінги для активістів місцевих громад, зокрема, на такі теми: «Ефективне управління громадською організацією», «Спільне планування», «Написання МПП», «Фінансовий менеджмент», «Впровадження мікропроекту громади». Загалом у навчанні взяли участь 613 учасників, із них 402 – це представники організацій громад, а 211 – влади різних рівнів. 
Отримані під час навчання та консультацій знання допомогли представникам місцевих громад у активізації мешканців та розбудові потенціалу громади.

Слід зауважити, що учасники Проекту ознайомилися з досвідом його реалізації в Переяслав-Хмельницькому та Сарнинському районах відповідно Київської й Рівненської областей.
Цікаво, що із 40 обраних громад досвід співпраці з міжнародними донорами мали тільки чотири, тож зараз за допомогою нових знань і досвіду громади отримали можливість реально оцінити переваги фінансової допомоги від Європейського Союзу та ПРООН у формі майбутніх інвестиційних проектів і готові впроваджувати нові проекти та співпрацювати з іншими донорами. 

Позитивно оцінили досвід виконання тристоронньої угоди про Партнерство між ПРООН, Черкаськими обласною радою та облдержадміністрацією, районними радами та адміністраціями практично всі присутні на засіданні координаційної ради голови районних рад.

Так, голова Шполянської районної ради Микола Сабадаш зауважив, що участь району у Проекті за умовами згаданого співфінансування дала можливість у 5 населених пунктах вирішити конкретні проблеми. Микола Андрійович наголосив, що важливу роль у цьому відіграють громадські лідери, яких потрібно розшукувати на місцях і спрямовувати їхню діяльність у конструктивне русло. Він також запропонував при прийнятті бюджету передбачати кошти на участь у таких проектах.

Голова Кам’янської районної ради Іван Швець зазначив, що участь у Проекті переконала голів місцевих рад у доцільності пошуку нових подібних можливостей. 
Очільник Канівської районної ради Володимир Пилипенко підкреслив, що завдяки реалізації Проекту в 5 селах району з`явилася можливість відновити роботу важливих соціальних об`єктів, для чого не вистачало коштів районного бюджету.
Голови Городищенської та Звенигородської районних рад Олександр Лупашко та Сергій Пащенко висловилися за поетапне виділення коштів з місцевих бюджетів за прикладом ПРООН, адже подібна форма фінансування спонукає місцеві громади до більшої активності.

Заступник голови Чигиринської районної ради Юрій Лисак прозвітував про завершення Проекту у 4 сільських громадах та наголосив, що місцеві ради готові до подальшої співпраці.

Про стратегію впровадження Проекту на 2010 рік доповіла на засіданні заступник начальника управління міжнародних зносин та європейської інтеграції облдержадміністрації – координатор проекту від облдержадміністрації Майя Кулик.
До речі, якщо місцеві громади до 31 березня ц. р. виконають узгоджені вимоги для виконання 9 додаткових запропонованих мікропроектів, то область найближчим часом може розраховувати ще на 8 нових мікропроектів, у яких частка коштів наданих ПРООН складатиме вже 65% вартості.