Community Based Approach to Local Development
Thursday, 08 July 2010

Львівщина: Самбірський район започатковує власний конкурс міні-грантів для громад

 Приємно констатувати, що ідея та методика Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», щокрема щодо грантової підтримки громад для розробки та здійснення ними ініціатив, підтримується мімсцевою владою та розповсюджується за рамки співпраці з міжнародними донорами. Так, Самбірщина, що на Львівшині, першою серед районів області започаткувала Програму «Міні-проекти підтримки та розвитку місцевих ініціатив територіальних громад та громадських організацій району». Детальніше про це у розмові з заступником голови Самбірської районної ради Віталієм Кімаком*.
- Віталію Володимировичу, згаданій Програмі передувала тривала робота...
- Все розпочалося з того, що між Самбірським районом та польськими гмінами п`ять років тому було започатковано співпрацю, яка полягала в обміні досвідом роботи органів місцевого самоврядування та вирішенні ними поточних проблем. Не всі голови територіальних громад тоді це однаково сприйняли, деякі з них вважали такі кроки далекою перспективою. Ініціативні ж очільники громад почали їздити на міжнародні семінари, стажування.
 Важливу роль у цьому напрямку зіграло Агентство регіонального розвитку Самбірщини, експерти якого подавали різні проекти до міжнародних фондів, щоб сільські громади змогли отримати кошти на свій розвиток. Спочатку суми, які надходили, не були значними – 5 тис. грн. Сама громада мала вирішити як їх використати. Окремі з них придбали оргтехніку. Вже тоді - п`ять років тому вони першими відчули, що є можливість залучати на розвиток громади не лише кошти з районного бюджету… У подальшому ці громади почали освоювати більші суми коштів за рахунок грантів. Тоді й інші органи місцевого самоврядування зацікавилися цими програмами. Суттєвого прогресу вдалося досягнути, коли наш район переміг у конкурсі районів за проектом ЄС/ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду". Це відкрило нові можливості і дозволило отримати громадам гранти на загальну суму 70 тис. дол. США, але була одна умова: районна рада виділяє таку ж суму з районного бюджету, сільська ж громада вносить своїх п`ять відсотків.
 Саме завдяки проекту "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду" ми набули чимало досвіду. Важливо те, що із впровадженням конкурсу проявляється активність громад, вони пропонують свою робочу силу, ресурси… Стало очевидним: завдяки Програмі можна будь яку справу у громаді зробити меншим коштом.
- Нинішнього року районна рада самостійно започаткувала проведення конкурсу на участь у Програмі підтримки та розвитку місцевих ініціатив територіальних громад та громадських організацій...
- Районна рада вирішила діяти за тими принципами, якими керуються у країнах Європи, тобто не сама спрямовувати кошти громадам, на що вважає за потрібне, а започаткувати конкурс міні-проектів підтримки та розвитку місцевих ініціатив територіальних громад та громадських організацій.
 З районного бюджету з цією метою виділено 250 тис. грн. Наприкінці червня для сільських громад буде оголошено конкурс. На нього можуть подавати заявки: громадські організації, органи самоорганізації населення або ініціативні групи. Простіше кажучи, якщо у селі хоча б троє людей мають добру ідею, яку хочуть реалізувати, вони можуть подати заявку. Сільські голови не мають права брати у ньому участь, оскільки не завжди співпадають інтереси громади з інтересами сільського голови, але якщо він має добру ідею, то через громаду може втілити її в життя.
Відповідно до встановлених правил кошти можуть бути використані за чотирма напрямками – це освіта, культура, спорт, молодіжне дозвілля та дитяче виховання; збереження культурних традицій та патріотичне виховання; благоустрій території.
 Поза конкурсом приймаються заявки від тих громад, які вже отримали фінансування від національних та міжнародних грантових програм та потребують дофінансування.
Конкурс проводитиме конкурсна комісія, яку нещодавно створено. Це забезпечить його відкритість і прозорість.
Нинішнього року маємо отримати близько 400 тис. грн. від міжнародних фондів.
Ми вивчали досвід роботи з міжнародними фондами Донецької та Рівненської обласних рад. Такого досвіду вже набула Львівська міська рада, а тепер його переймає і Львівська обласна рада.
 Завдання названої Програми полягає у наступному: підтримувати та розвивати ініціативи громадян щодо участі у покращенні якості життя громади; розширити можливості для сільських громад району із залучення ресурсів для розвитку соціальної інфраструктури; об»єднати наявні ресурси місцевого самоврядування та громадськості району для вирішення актуальних проблем жителів; підтримувати та розвивати суспільно корисну діяльність територіальних громад району; стимулювати діяльність громадських організацій, органів самоорганізації населення та ініціативних груп у районі на виконання окремих завдань місцевого самоврядування та державної влади.
 Крім названих 180 тис. грн., які підуть на співфінансування цих програм, за рахунок коштів районного бюджету частково передбачено фінансування проведення відзначення УГВР, Кульчицького фестивалю, підтримку молодіжного таборування, буде виділено кошти на проведення спортивних змагань, благоустрій територій окремих громад…
 Що стосується Програми Розвитку ООН, то на сьогодні створено, на зразок агенцій розвитку села, 9 громадських організацій у селах: Калинів, Гординя, Корналовичі, Блажів, Воля Баранецька, Вільшаник, Чайковичі, Ралівка, смт. Дубляни. Відтепер вони самостійно, без нашої участі можуть шукати кошти на вирішення місцевих проблем у міжнародних фондах. Слід сказати, що районною радою спільно з РДА створено форум місцевого розвитку, а також ресурсний центр розвитку громад. Надаються консультації громадам та приймаються спільно рішення по окремих об`єктах, які потрібно профінансувати.
 Як і у 2009 р, нинішнього року на співфінансування грантів з районного бюджету буде виділено 180 тис. грн. . Сім сільських громад отримують з Програми розвитку ООН по 10 тис. дол. США. Завдяки цьому придбано шкільний автобус для Волі Баранецької, завершується ремонт народних домів у селах Калинів і Гординя; впроваджуються програми з енергозбереження.
У Корналовичах розпочнеться ремонт майбутньої амбулаторії сімейної медицини; буде замінено дерев»яні вікна на металопластикові у Блажівській, Вільшаницькій, Чайковицькій школах.
Все це планується завершити до кінця року, оскільки фінансування вже надійшло.
Користуючись нагодою, закликаю ініціативних людей Самбірщини взяти участь у конкурсі. Отримати зразок заявки можна в районній раді.
 Мінімальна сума гранту на реалізацію міні-проекту становить 5 тис. грн., а максимальна - 60 тис.грн