Community Based Approach to Local Development
Tuesday, 10 March 2009

Перше засідання обласної координаційної ради спільного проекту ЄС та ПРООН на Сумщині

6 березня відбулось перше засідання обласної координаційної ради Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». У роботі засідання взяли участь заступник голови облдержадміністрації Олександ Цупро, начальник головного управління економіки облдержадміністрації Олександр Сітак, начальник головного фінансового управління облдержадміністрації Валентина Цвинтарна, заступники голів з економічних питань Охтирської, Великописарівської, Тростянецької, Ямпільської, Серединобудської, Краснопільської, Липоводолинської та Буринської райдержадміністрацій, представники районних рад, голови сільських рад, на чиїх територіях безпосередньо реалізується проект; координатори Проекту в Сумській області.
 
Засідання розпочалось звітом координаторів про стан реалізації проекту в області. За період з лютого 2008 року  по березень 2009 року найбільш близько до конкретного впровадження ініціатив громад підійшли чотири райони із восьми залучених до співпраці, а саме: Тростянецький, Охтирський, Липоводолинський та Краснопільський. На сьогодні громади цих районів розробили мікропроектні пропозиції для реалізації власних ініціатив та готуються до затвердження на форумах місцевого розвитку в районах та до оцінки керівництвом Проекту в м. Києві. Ще у двох районах - Буринському та  Великописарівському - новостворені організації громад проходять реєстрацію в державних органах. Наступний етап – навчання членів громад  та розробка мікропроектних пропозицій.  Решта два райони,  Ямпільський та  Серединобудський , лише розпочинають практичну співпрацю з проектом.  На жаль, 5 сільських рад, які попередньо були відібрані для співпраці, замінені через пасивність та інертність громади до можливості змін та реалізації власних ініціатив для блага громади. І цей факт також став причиною відтермінування роботи в деяких районах.

Однак, незважаючи на певний поступ у реалізації проекту, на сьогодні поки ще не вирішено питання співфінансування мікропроектів громад, що, власне, і стало основною темою засідання координаційної ради. Відповідно до концепції проекту,  50 % вартості робіт на об’єкті (але не більше $ 10,0 тис.) – внесок  Проекту, не менше 5 %- громади та не менше 45 % - співфінансування з різних рівнів бюджетів. Через брак коштів у сільських бюджетах, голови звернулися до районного керівництва, а те, відповідно, до обласного за допомогою.
 
Протягом січня–лютого поточного року головне фінансове управління разом з  головним управлінням економіки  облдержадміністрації та координаторами Проекту з’ясовували можливість та кількість необхідних коштів на дофінансування мікропроектів громад  з обласного бюджету. Як наголосила начальник головного фінансового управління облдержадміністрації Валентина Цвинтарна, «за попередніми підрахунками, на співфінансування ініціатив громад з обласного бюджету необхідні кошти у сумі не менше, ніж 2,5 млн. грн. Але це тільки з обласного бюджету. Також необхідно ще раз переглянути можливість виділення коштів як  з районного, так і з сільського бюджетів».
 
Представники кожного району, залученого до співпраці, повідомили про стан реалізації Проекту та проблеми, які виникають в ході роботи. Основне, на чому наголошували заступники голів райдержадміністрацій, - фінансові труднощі.
 
Підсумовуючи результати проведеної роботи в області та  враховуючи пропозиції представників районів-учасників, заступник голови облдержадміністрації Олександр Цупро  зазначив, що необхідно прискорити роботу з реалізації Проекту у Буринському, Великописарівському, Серединобудському та  Ямпільському районах. Він наголосив на необхідності детальних підрахунків вартості ремонтних робіт на об’єктах, що обрала громада,  необхідності виготовлення проектно-кошторисної документації з метою кінцевого узгодження співфінансування з різних рівнів бюджетів.  А також  запропонував, починаючи з 17 березня поточного року, провести консультації представників районів, сільських рад з головним управлінням економіки, головним фінансовим управлінням та  координаторами Проекту з цих питань.