Community Based Approach to Local Development
Thursday, 09 July 2009

Програма розвитку ООН в Україні та керівництво Донецької області підписали Угоду про партнерство для реалізації Проекту ЄС/ПРООН з місцевого розвитку

Донецьк, 9 липня 2009 року - Програма розвитку ООН в Україні, Донецька обласна державна адміністрація  та Донецька обласна рада підписали тристоронню Угоду про партнерство. Відповідно до Угоди, сторони співпрацюватимуть для того, щоб виробити ефективні механізми для спільного прийняття рішень із залученням місцевих громад та для мобілізації ресурсів для фінансування проектів громад, спрямованих на соціальну інтеграцію, відновлення та сталий розвиток у цілому регіоні. Угода також закріплює зобов’язання сторін щодо спів-фінансування принаймні 40 проектів громад у 8 районах-учасниках Проекту.

Очікується, що для виконання ініціатив громад близько 400 тис. доларів США буде виділено спільним проектом ПРООН та Європейського Союзу «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», ще близько 360 тис. дол США надійде з місцевого бюджету.

Угоду підписали заступник Голови Донецької обласної ради Володимир ІШКОВ, заступник Голови Донецької  облдержадміністрації Сергій ДЕРГУНОВ та Ерджан МУРАТ, Уповноважений керівник офісу ПРООН в Україні. Подію відвідавГолова Представництва Європейської комісії в Україні Жозе Мануел ПІНТУ ТЕЙШЕЙРА. Він підкреслив важливість підтримки Європейським Союзом спільного з ПРООН проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» у контексті зміцнення місцевого врядування та подальшої децентралізації. «Я з нетерпінням чекаю на зустріч із організованими і сильними громадами, які згуртувались завдяки цьому Проекту і спільно працюють для досягнення кращого рівня життя» - додав посол Тейшейра.

Ерджан Мурат подякував керівництву Донецької області та представникам районів за наміри покращити якість комунальної інфраструктури та надання послуг населенню шляхом залучення до співпраці місцевих громад та місцевих органів влади. Він також висловив сподівання, що спільним зусиллям міжнародні партнери, місцеві органи самоврядування та громади зможуть здійснити істотні перетворення. «В умовах сучасної світової фінансової кризи об’єднання зусиль набуває більшої цінності, ніж будь-коли раніше», - додав Ерджан Мурат.

Програма розвитку ООН – найбільша в світі організація з міжнародного розвитку, займається місцевим розвитком, орієнтованим на громади в Україні впродовж багатьох років.

Важливим компонентом підходу ПРООН, що базується на місцевому розвитку за активної участі громадян, є те, що ми намагаємося значним чином поліпшити вміння та здатність місцевих громад та місцевого керівництва задля сприяння формування в них почуття само-уповноваження. Саме це набуває неабиякого значення, особливо, з огляду на історичний контекст в Україні, коли внаслідок спадщини, залишеної після багатолітнього централізованого комуністичного правління в минулому, необхідним є те, щоб люди змогли побороти глибоко вкорінене почуття залежності від органів влади. Але замість цього зрозуміли наскільки більше вони можуть насправді досягти шляхом само-уповноваження, само-організації, само-мобілізації.

Роль ПРООН в цьому процесі є суто каталітичною. В даному питанні ми не виступаємо суто зовнішньою допомогою, а скоріше внутрішнім каталізатором процесу, під час якого місцеві громади усвідомлюють відповідальність за своє життя, за вирішення проблем стосовно свого власного розвитку, використовують свої внутрішні ресурси, слідуючи чіткому плану дій в напрямку до свого розвитку та добробуту.

В контексті політичного розвитку України підхід, що базується на місцевому розвитку за активної участі громад, також сприяє зміцненню демократичної підзвітності. З досвіду ПРООН ми бачимо як місцеві керівники тримають відповідальність за свої обіцянки перед народом. Разом з тим, громадяни краще розуміють завдання свого керівництва та можуть краще оцінити якості вмілого керівництва, що зрештою допомагає їм під час демократичного виборчого процесу. 

Успішне проходження конкурсу з відбору пілотних районів Проекту означає, що район, містечко/село та місцеві громади отримають можливість визначити пріоритети з покращення умов проживання та подати одну з ініціатив як проектну пропозицію для фінансування. Затверджені проекти громад будуть спів-фінансовані Проектом «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Проектом (50%, до 10 тис дол. США), місцевим бюджетом (від 45%) та громадою (5%). Загалом, близько 40 громад Донецької області отримають користь від співпраці з Проектом.

Пріоритетними сферами для громадських ініціатив є: охорона здоров’я (підтримка мережі фельдшерсько-акушерських пунктів); енергетика (енергозберігаючі заходи, збільшення використання відновних джерел енергії, тощо); навколишнє середовище (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів тощо); комунальне водопостачання; комунальний транспорт (подолання ізольованості в сільській місцевості).    

Під час заходу було оголошено список районів, які було відібрано для участі у Проекті на конкурсній основі: Артемівський, Новоазовський, Красноармійський, Костянтинівський, Тельманівський, Старобешівський, Слов`янський та Добропільський райони. Також було названо 40 сільських рад, які візьмуть участь в подальшій реалізації Проекту.  Для подальшого розгортання діяльності Проекту на районному рівні керівництвом зазначених районів було підписано Угоди про партнерство.

Діяльність Проекту у Донецькій області було розпочато 18 грудня 2008 року проведенням Регіонального семінару за участі керівництва області та районів. На семінарі було представлено стратегію впровадження Проекту та план дій щодо його виконання на рівні області. Тоді ж було оголошено конкурс на відбір 8 районів для участі у Проекті. Заявки від 8 районів, що надійшли на адресу Проекту, було проаналізовано, рішення про відбір районів було прийнято спільно з представниками обласної ради та облдержадміністрації. 40 сільських/селищних рад були відібрані з 8 пілотних районів для участі в Проекті.

Підписанням Угоди в Донецьку, Проект завершив стадію встановлення партнерств з регіонами, досягнувши охоплення усіх 25 регіонів, 200 районів та 1000 сільських/селищних рад.

Проект, який фінансується ЄС та спів-фінансується та впроваджується ПРООН має на меті створити передумови для довгострокового сталого соціального та економічного розвитку на місцевому рівні шляхом посилення місцевого врядування та реалізація ініціатив громад на усій території України. Для досягнення поставленої мети використовується методика соціальної мобілізації місцевих громад, органів державної влади та місцевого самоврядування, НУО та приватного сектору для прийняття спільних рішень та розподілу ресурсів з метою сприяння принципам сталого розвитку на місцевому рівні.

 

За докладнішою інформацією про діяльність Проекту, будь ласка, звертайтесь  до Володимира Шейгуса або Людмили Шинкаренко, Донецький обласний підрозділ впровадження Проекту/Ресурсний центр громад тел. 8050-472-8989; 8050-417-7360 або ел.поштою: volodymyr.sheyhus@undp.org.ua lyudmyla.shinkarenko@undp.org.ua. Для контактів із ЗМІ: Ганна Яцюк, Спеціаліст з моніторингу та інформування. Тел./факс: (+380 44) 208-3618, E-mail: ganna.yatsyuk@undp.org.ua.

  ІНФОРМАЦІЙНА ДОВІДКА:  

ПРОЕКТ «МІСЦЕВИЙ РОЗВИТОК, ОРІЄНТОВАНИЙ НА ГРОМАДУ» розпочав діяльність у грудні 2007 р. як розповсюдження досвіду ПРООН із застосування підходу до розвитку, орієнтованого на території. Проект фінансується Європейською Комісією в рамках програми технічної допомоги ЄС Tacis та спів-фінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні. Термін дії Проекту - 3 роки з загальним бюджетом у 13,3 мільйонів євро, з яких 90% складає внесок ЄС, 10% – внесок ПРООН. Орієнтовна кількість коштів на фінансування проектів громад кожної області – 400 000 дол США.

 

Метою проекту МРГ є підвищення рівня життя в сільських, селищних та міських громадах із населенням до 10 тис. осіб; представлення ефективності концепції місцевого розвитку, орієнтованого на громаду, покращення відповідних професійних навичок і знань органів самоорганізації громади та; посилення інституційної спроможності місцевих органів влади.

Для досягнення поставленої мети використовується методика соціальної мобілізації місцевих громад, органів державної влади та місцевого самоврядування, НУО та приватного сектору для прийняття спільних рішень та розподілу ресурсів з метою сприяння принципам сталого розвитку на місцевому рівні.

 

Проект впроваджується в усіх областях України та в Автономній Республіці Крим. Для цього залучаються 200 районів, 1000 міських/сільських/селищних рад та більш ніж 1000 місцевих громад – усі обираються шляхом конкурсного відбору залежно від рівня соціально-економічних труднощів у таких сферах як охорона здоров’я, комунальне водопостачання, енергетика, утилізація відходів, комунальний (шкільний) транспорт та враховуючи зобов`язання спільно використовувати наявні ресурси. Наразі Проект реалізується в 24 областях України та АРК, 200 районах, 959 міських/сільських/селищних рад у рамках партнерства.