Community Based Approach to Local Development
Thursday, 21 April 2011

Що далі: із закінченням першої фази Проекту на Луганщині не вщухає активність і не збавляє обертів співпраця громад і місцевої влади

Із закінченням І фази Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», та успішної реалізації власних мікро-проектів не зупинилась діяльність громад та органів влади на місцевому та районному рівнях щодо розвитку територій та спільного рішення проблем. В пілотних районах та громадах продовжують використатися та впроваджуватися ідеї та механізми Проекту щодо самоорганізації громад, підвищення їхньої активності та відповідальності за стан рідних сіл та селищ. Приємно відзначити, що діяльність в цьому напрямку кожного з районів є творчою та індивідуальною.

Так, наприклад, в Антрацитівському районі Луганської області з початку 2011 року проведено вже три засідання Форумів місцевого розвитку, на яких обговорювались фактори районного розвитку, відбулося навчальне засідання по залученню інвестицій, створенню інвестиційного паспорту Антрацитівського району, окремо обговорено питання формування Положення «Про фонд підтримки життєдіяльності об’єктів проектів та розвитку», для спільного вирішення соціально-економічних, творчих, культурних прав жителів. На даний час в цьому районі створено і працюють 15 громадських об’єднань, 7 з яких отримали досвід співпраці з міжнародними донорами.

В районі розроблено Програму «Підтримки та розвитку територій і місцевих ініціатив Антрацитівського району на 2011-2013 роки», яку планується прийняти на черговій сесії районної ради 27.04.2011 року. Разом з нею буде прийнято та затверджено Положення про конкурс проектів територій громад.

В Біловодському районі під час виїздів спеціалістів райдержадміністрації у порядку роботи пересувного консультативного пункту з питань розвитку та підтримки підприємництва та під час проведення районних Форумів розвитку громад відбувається спілкування з активістами громад з питань подальшої підтримки реалізованих мікропроектів, а також перспективи подальшої участі територій району у співпраці з іноземними донорами.

В Білокуракинському районі керівництво районної державної адміністрації, районної ради, сільських та селищних рад тісно співпрацюють зі створеними громадськими організаціями та займаються роз’яснювальною роботою щодо самоорганізації інших територіальних громад району. Районний ресурсний центр громад постійно консультує активістів як створених громадських організацій, так і надає допомогу в створенні нових організацій громад, приймає участь в проведенні зборів громад, визначенні пріоритетних проблем територій, механізмів їх вирішення. Так на сьогодні в органи юстиції подали документи для реєстрації 4 нових громади: Бунчуківська сільська рада (ГО «Сільська злагода»), Солідарненська сільська рада (ГО «Надія на краще»), Олексіївська сільська рада (ГО «Олексіївська надія»), Лизинська сільська рада (ГО Добродія»). В процесі підготовка пакету документів ГО «Відродження Білокуракинщини» Білокуракинської селищної ради, ведеться робота з громадами Павлівської, Тимошинської, Дем’янівської та Шарівської сільських рад. В Лозно – Олександрівській селищній раді громадська організація діє з 2006 року. Актив громади смт. Білокуракине за підтримки районного ресурсного центру формує пакет документів для участі у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм місцевого самоврядування.

Ресурсним центром розвитку громад Сватівського району постійно проводиться інформаційна та консультаційна робота серед громадських організацій, створених не лише в рамках Проекту СВА, а і поза його межами. Варто відмітити зацікавленість громад в участі у різних конкурсах. На робочій нараді з головами сільських рад головою районної ради та контактною особою від РДА було наголошено на можливості участі сільських рад у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм місцевого самоврядування. Наразі на розгляді керівництва району знаходиться питання створення Програми підтримки та розвитку територіальних громад та місцевих ініціатив територіальних громад Сватівського району на 2011-2012 роки. В травні 2011 року планується провести Форум місцевого розвитку Сватівського району для обговорення планів розвитку громадських організацій, що діють в районі, та можливостей для їх реалізації.

В Станично-Луганському районі також керівництво району активно підтримує ідеї Проекту СВА у напрямку самоорганізації та розвитку активності громад. Задля цього в районі проводяться семінари, засідання круглого столу. Вони організовуються на територіях сільських та селищних рад, де громади, які успішно реалізували Проект, діляться отриманим досвідом роботи та своїми досягненнями. У засіданнях районного ФМР приймають участь керівники та активісти територій, які не приймали участь у Проекті, але зацікавлені його методологією.

За допомоги Станично-Луганського районного ресурсного центру на сьогодні в районі зареєстровано 5 нових громадських організацій.   В цих громадах на постійній основі проводиться загальні збори, збираються кошти, реалізуються власні ініціативи, готується проектно-кошторисна документація для участі в конкурсах по залученню грантової допомоги міжнародних фондів.

В Попаснянському районі 14.04.2011 року відбувся Форум місцевого розвитку, на якому розглядалось питання щодо необхідності створення механізмів фондів підтримки життєдіяльності об’єктів, активізації громад та органів місцевого самоврядування щодо участі у Всеукраїнському конкурсі проектів та програм розвитку місцевого самоврядування та у конкурсі грантів серед проектів територіальних громад та місцевих ініціатив Попаснянського району, згідно з Районною програмою «Підтримки та розвитку територіальних громад і місцевих ініціатив територіальних громад Попаснянського району на 2010 – 2012 роки».

Приємно відмітити, що отримані досягнення, піднесеність і позитивній настрій районів-учасників І фази Проекту СВА надихають та підштовхують інші райони на активну діяльність щодо залучення громад до участі в розвитку територій. Так, наприклад, 09.02.2011року Бобриківську сільську громаду Антрацитівського району відвідала делегація Слов'яносербського району. Делегація складалася з 12 сільських і селищних голів на чолі із заступником голови Словяносербської райдержадміністрації та першого заступника голови Слов'яносербського районної ради. Делегацію зустріли голова ГО «Вектор» Живаго С.В., сільський голова Чуприна Н.В. і члени функціональної групи. Зустріч проходила в Ресурсному центрі ГО «Вектор». Господарі люб'язно погодилися поділитися досвідом роботи з Програмою ЄС / ПРООН «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» та іншими партнерами. Наступного тижня такий візит готується до громади «Лози» Кошарської сільради Антрацитівського району. Цього разу з ініціативою візиту виступили представники Первомайської та Ровеньківської міськрад.

У Свердловському районі, який не брав участь в І фазі Проекту СВА, в цьому році вже впроваджений механізм конкурсної підтримки місцевих ініціатив.

Таким чином, безумовно, досягненням Проекту є сьогодні розуміння місцевої влади, як пілотних та не пілотних територій, що активізація та залучення громади до розвитку території є найбільш ефективним механізмом як роботи влади та використання місцевих ресурсів, так ї регіонального розвитку в цілому.