Community Based Approach to Local Development
Friday, 22 April 2011

У Донецькій області ініціативи з розвитку громад розповсюджуються поза пілотними територіями

Враховуючи той факт, що Донецький ОПВ разом з контактними особами Донецької ОДА почали інформаційну кампанію для всіх районів області ще в серпні 2010 року, підвищений інтерес до участі в ІІ фазі Проекту має місце у районного керівництва та представників окремих громад. Проведені в грудні 2010 року кущові семінари для 10 непілотних районів по популяризації методології Проекту СВА з виїздами в успішні пілотні громади залучили більше 100 представників керівництва районів та сільських громад.

Методологія роботи з громадами Проекту СВА зараз активно розповсюджується не лише в пілотних районах області, а й у всіх інших. На даний момент в оюласті є 39 юридично зареєстрованих організацій громад в непілотних громадах пілотних районів, які вже приймають участь в грантових конкурсах та реалізують власні ініціативи, та  сформовані ініціативні групи в громадах не пілотних районів.

Всі пілотні райони продовжують самостійне проведення Форумів місцевого розвитку з залученням всіх сільських та селищних рад району. Районні ресурсні центри консультують ініціативні групи громадян з питань створення громадських організацій та участі організацій громад в конкурсах інших міжнародних та вітчизняних донорів.

При формуванні місцевих бюджетів райони та сільські, селищні ради резервували кошти з вільного залишку 2010 року для забезпечення бюджетного спів фінансування мікропроектів в рамках ІІ етапу Проекту СВА.

Слід відзначити, що донори набагато прихильніше ставляться до районів, які працювали в І етапі Проекту СВА. Наприклад, Артемівський район при підтримці Фонду братів Клюєвих розпочав проект регіонального розвитку «Підвищення якості інвестиційного середовища Артемівського району Донецької області». Мета даного проекту – підвищити рівень залучення до району позабюджетних коштів та інвестицій. Реалізація даного проекту спрямована на досягнення таких результатів: покращення інвестиційного клімату Артемівського району, формування ефективної системи реалізації в районі інвестиційної політики, динамічний розвиток економіки району, стійке підвищення рівня життя жителів району, укріплення позицій району в Донецькій області. Окремими самостійними під проектами даного проекту є:

  • «Сплануємо майбутнє району разом»;
  • «Розвиток громадянського суспільства в Артемівському районі»;
  • «Артемівський район – піонер агротуризму в Донецькій області» та ін.

В квітні 2011 року Артемівський район та Красненська громада приймали польську делегацію з Люблінського воєводства, демонстрували свої досягнення у співпраці з Проектом СВА та міжнародними донорськими організаціями.

Дві пілотні громади Добропільського району (Святогорівка та Ганнівка) в травні цього року прийматимуть делегацію «Європейського автобусу».

На даний момент сільські та селищні ради Донецької області готують конкурсні заявки для участі в Всеукраїнському конкурсі Проектів та програм розвитку місцевого самоврядування. Також розпочинається обласний конкурс міні-грантів Донецької обласної ради, в якому приймуть участь організації громад всіх районів Донецької області.

В 2011 році метою цього конкурсу є сприяння територіальним громадам сіл, селищ, міст в вирішенні місцевих проблем соціально-економічного характеру, створення умов для підвищення активності громад. Пріоритетними напрямками конкурсу є:

  • Обладнання дитячих ігрових та спортивних майданчиків;
  • Покращення стану матеріально-технічної бази закладів та об’єктів соціально-культурної сфери (ремонт, обладнання чи оснащення об’єктів соціального призначення – шкіл, лікарень, стадіонів та спортивних споруд, бібліотек, клубів, зупинок громадського транспорту, громадських криниць, створення музеїв, спеціалізованих студій, укріплення бази творчих колективів);
  • Ремонт пам’ятників, а також місцевих пам’яток, історичних будівель та споруд;
  • Благоустрій місць відпочинку населення – парків, скверів, алей.

Цікаво, що в цьому році є дві категорії проектів – з розміром гранту обласної ради до 10 тисяч гривень та з розміром гранту від 10 до 100 тисяч гривень.