Community Based Approach to Local Development
Friday, 03 October 2008

Запоріжжя: підписання Угоди між Програмою розвитку ООН, облдержадміністрацією та облрадою

08-10-03_Zaporizhzhya_sign.jpg1 жовтня 2008 у Запоріжжі відбулося урочисте підписання Угоди між Програмою розвитку ООН, Запорізькою облдержадміністрацією та облрадою.

В тексті Угоди звертається особлива увага на те, що сторони співпрацюватимуть для розробки механізму прийняття рішень за принципом участі громадськості та для мобілізації ресурсів для фінансування проектів, спрямованих на соціальну інтеграцію, відновлення та сталий розвиток. Угода, також закріплює зобов’язання щодо співфінансування Проектів громад. Очікується, що на виконання домовленостей Проект витратить до 400 000 дол. США, в той час як внесок з місцевих бюджетів на фінансування проектів громад становитиме близько 360 000 дол. США.

У заході взяли участь Голова Запорізької облдержадміністрації Олександр СТАРУХ, заступник Голови Запорізької обласної ради Олександр КЛЄПАКОВ та заступник Постійного представника Програми розвитку ООН в Україні Йоанна КАЗАНА-ВИШНЬОВЕЦЬКА.

Представники обласного керівництва висловили подяку та підтримку Проекту у Запорізькій області та підкреслили важливість його впровадження для громад сільської місцевості. "Головна мета процесів місцевого розвитку - створити самодостатню людину, яка бере відповідальність за себе, свою родину, громаду і територію. Ваш Проект націлений саме на це, і в цьому ми вважаємо найвищу його цінність", - сказав у вітальному слові Голова обласної адміністрації О.Старух.

Й.Казана-Вишньовецька зауважила, що «багато з проблем, вирішенням яких займається ПРООН - боротьба з бідністю, охорона здоров’я, покращення екологічної ситуації - можуть бути вирішені самими громадами на місцевому рівні за умов, якщо вони організуються. Саме у цьому ми полягає мета нашого проекту: навчити і допомогти організуватися».

Коментуючи перші кроки діяльності Проекту в регіоні, О.Старух зазначив: «Проект є важливим не лише для відібраних районів, але і для тих, хто не отримав такий шанс, проте завдяки проекту активізував зусилля і почав шукати нові можливості».


Керівники адміністрацій та рад 8 відібраних районів також брали участь у цьому заході для підписання Угод з про партнерство з ПРООН в рамках впровадження Проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду». Й.Казана-Вишньовецька привітала райони з перемогою у конкурсі і зауважила: «нажаль, ми не зможемо залучити до роботи у проекті усі райони області, проте наші проекти у пілотних районах зможуть показати прекрасний приклад сусіднім громадам».

У відібраних районах мешканці сіл, селищ та невеликих міст (з населенням до 10 тис. чол.) зможуть організуватись у громаду, визначити пріоритети для покращення умов проживання та запропонувати для фінансування один проект. У кожному з 8 районів області на конкурсній основі буде відібрано 5 проектів для фінансування. Мікро-проекти громад співфінансуватимуться Проектом (50% від загальної вартості проекту, але не більше ніж 10 тис. дол. США), з коштів місцевого бюджету (від 45%) та безпосередньо громадою (5%).

Пріоритетними сферами щодо подальшої підтримки громадських ініціатив є: охорона здоров’я (підтримка функціонування мережі фельдшерсько-акушерських пунктів); енергетика (енергозберігаючі заходи, збільшення використання відновлювальних джерел енергії, тощо); навколишнє природне середовище (утилізація відходів, знешкодження запасів пестицидів тощо); розвиток комунального водопостачання та комунального транспорту (з метою подолання ізольованості в сільській місцевості).

Діяльність Проекту у Запорізькій області було розпочато 6 березня 2008 року проведенням Регіонального семінару за участі керівництва області та районів. На семінарі було представлено стратегію впровадження Проекту та план дій щодо його виконання на обласному рівні. Тоді ж було оголошено конкурс на відбір 8 районів для участі у Проекті. Заявки від 10 районів, що надійшли на адресу Проекту, були належним чином проаналізовано, рішення про відбір районів було прийнято спільно з представниками облдержадміністрації.

Проект «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» підтримуватиме та співфінансуватиме громадські ініціативи у всіх областях України та Автономній Республіці Крим. На сьогодні проект розпочав діяльність у 20 областях та АРК, підписано Угоди про партнерство з 13 областями.

Проект було започатковано у вересні 2007 року. Ініціатива фінансується Європейською Комісією в рамках програми технічної допомоги ЄС та спів-фінансується і впроваджується Програмою розвитку ООН в Україні, за підтримки Уряду України. Бюджет проекту складає 13,3 млн. євро. Орієнтовна кількість коштів, яку планується виділити на фінансування проектів громад в кожній області становить близько 400 000 дол. США.